
04/02 2025
Thomas Hartmann kommer til AKKC med sit 9. onemanshow
Han er nu i midten af halvtredserne og har indset, hvorfor man sjældent ser sig selv som gammel… fordi man hele tiden er den nyeste version af sig selv. Men er Thomas Hartmann den bedste version af sig selv? Det finder vi ud af, når han tager turen til Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) fredag 3. oktober 2025 med sit 9. onemanshow ’Når det så er sagt’.
Ville livet være bedre, hvis man havde et manuskript, eller er det godt, at vi oftest er tvunget til at improvisere? Er ærlighed overvurderet? Hvorfor er sociale medier så asociale? Hvor gammel burde man være, før man får lov at blive læge?
Det er spørgsmål, som Thomas Hartmann vender i det nyeste show af den nyeste version af en af branchens ældste mænd.
I showet ’Når det så er sagt’ reflekteres der over menneskets, og i særdeleshed Thomas Hartmanns egen fejlbarlighed. Fejl, vi kan vælge enten at rette op på eller leve med, men som vi i alle tilfælde er bedste tjent med at grine af.
Og det hele skal foregå til efteråret, når komikkens ældste mand lægger vejen forbi AKKC’s Fakultetet fredag 3. oktober kl. 19.00 med sit 9. onemanshow.
Komikkens levende legende
Thomas Hartmann har haft fingrene i mange aspekter af komikkens verden siden sin debut på comedyscenen i 1996. Sidenhen er det blevet til store udgivelser som blandt andet Betamax, Extrospekt, Mens Room med Torben Chris og Bytte Bytte Købmand med Anders Matthesen.
Men der er ikke det comedy, Thomas Hartmann ikke har rørt ved.
I sin 28 år lange karriere har han, udover at producere egne shows, arbejdet som manuskriptforfatter for Anders Matthesen og Mette Lisby.
Og så har han arbejdet på flere af komikkens største shows, film og programmer – heriblandt ’Dolph og Wulff’, Mick Øgendahls film ’Alle for en’ og ’Alle for to’ samt ’Det alt for store Linda P. show’.
Derudover har han skrevet 11 afsnit af Casper Christensen og Frank Hvams sitcom ’Langt fra Las Vegas’, været medforfatter på Anders Matthesens julekalender ’Jul på Vesterbro’ og medvirket i Anders Matthesens film ’Sorte kugler’ i rollen som ejendomsmægleren Marc Jespersen.
Der hersker derfor ingen tvivl om, at Thomas Hartmann er lidt af en legende i komikkens finurlige univers. Så nordjyderne kan godt begynde at glæde sig til en hyldende morsom aften i selskab med en sand verdensmand, når det kommer til at producere jokes og anekdoter. Og når det så er sagt… Man bliver muligvis ikke klogere af at se showet, men man bliver helt sikkert underholdt.
Billetter til Thomas Hartmann – Når det så er sagt i AKKC/Fakultetet fredag 3. oktober 2025 kl. 19.00 er i salg og kan købes i AKKC’s billetkontor tlf. 9935 5566 eller via akkc.dk og ticketmaster.dk. Billetprisen er 275 kr. inkl. gebyr. Der er et begrænset antal Study Tickets med 50% rabat til studerende. Læs mere på akkc.dk/study-tickets.
