menu

Milling & Molbech

"Phil Collins + Genesis"

Aalborghallen

lørdag 23. marts 2024 kl. 20:00

Show

Pris
O: 440,- A: 370,- B: 330,- C: 290,-

Spar 50% med
Study Tickets

Varighed
Ca. 1 time og 50 min. inkl. pause

Bestil spisning

Hvis du ligesom os Can't Stop Loving Phil Collins, kan du se frem til Another Day In Paradise, når de to radioværter og DJ’s Henrik Milling og Nicolai Molbech fortæller hele Phil Collins’ historie i lyd og billede, bakket op af Jan Glæsels skarptslebne stjerneorkester Rumors Corner.

You Can't Hurry Love, In The Air Tonight, Easy Lover, You'll Be In My Heart, Againt All Odds, True Colors... Listen over Phil Collins' hits er uendelig lang, og det samme gælder for Genesis, hvor Phil Collins startede som trommeslager og endte med at overtage rollen som forsanger efter Peter Gabriel.

Nu hyldes både Phil Collins som soloartist og bandet Genesis i et to timers lydværk i et fuldstændigt originalt format. Det er mødet mellem en koncert og en live podcast, som skaleres op med en nærmest filmisk brug af lydeffekter, musik og visuals.

Vi kender alle sammen det ikoniske trommefill fra In The Air Tonight og kan garanteret synge med på mange af Phil Collins sange. Phil Collins’ liv synes at være et langt triumftog af fantastiske hits og bedrifter, men bag ved succesen er der dog en anden virkelighed. For hvordan kan man jonglere et arbejdspres, der kræver et døgn på 72 timer og samtidigt være nærværende over for familie, børn og sig selv?

Showet er det tredje i rækken som før har handlet om Earth, Wind & Fire og George Michael - det er skabt og produceret af Milling, Molbech, Glæsel og Kulturværftet.

Billetkontor: +45 9935 5566